
V Speleoclube Chočské vrchy (SCHV) bolo v roku 2023 evidovaných 21 členov. Naším novým členom je Ján Laco z Liptovského Mikuláša, ktorý vniesol do našich aktivít akademicko-vedeckú činnosť keďže študuje na Fakulte prírodných vied univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Ukončenie členstva oznámil Vladimír Macko, takže do roku 2024 vstúpil SCHV s počtom 20 platných členov. Na výročnej schôdzi naviac o členstvo požiadali Nina Demianová a Jakub Kardoš, ktorí boli prijatí za čakateľov do SCHV.
Kopanie v Prosieckej jaskyni
Po prekonaní Sifónu Sahara sme pokračovali v kopaní Sifónu pod pieskovým hradom na konci hlavného ťahu. Problémom tohto sifónu je jeho zatápanie vodou v mokrom období. Slabá zima začiatkom roka 2023 spôsobila, že sme počas nej mali len dve akcie sifón bez vody. Ani vtedy sa nedalo hovoriť o suchom sifóne, nakoľko pod nohami sme mali stále čvachtavý tekutý piesok. Od marca bol sifón 4 mesiace zatopený a kopať na jeho dne sme mohli až od 1.7.2023 s menšími prestávkami do konca októbra, kedy znova prišlo daždivé obdobie.
Voda v sifóne podmáčala pieskové steny, ktoré sa rúcali už do vykopanej ryhy, preto sme častokrát nemali žiadny postup, no stále bolo veľa kubíkov piesku na vynášanie. Preto ďalším krokom na uľahčenie práce bolo vybudovanie lanovky. Martin Sluka nám poradil rúrkovú lanovku, akú majú Slovinci. Lanovkovú kladku nám pomohol vyrobiť sused Roman Korman. Pri záťaži sa kladka otvárala a tak a tak nám Roman vyrobil druhú verziu z pevnejších profilov. Upravil nám aj kladku na ťažné lano. Lanovkovú dráhu tvoria 2 m dlhé časti plastovo-hliníkovej hadice vystuženej roxorom priemeru 10 mm. Spočiatku využívania lanovky sme mali časté prestoje, keď sa trhali závesné drôty priemeru 2 mm, ktoré som postupne vymenil za oceľový drôt priemeru 3 mm. Vďaka lanovke vedia teraz aj dvaja ľudia efektívne pracovať v sifóne. Od 1. 7. 2023 sme na nej vytiahli 1261 kýblov. Rekord dvojice za akciu je 105 kýblov. Dĺžka lanovky, je 11,8 m s prevýšením 3,5 m. Najväčšiu hĺbku sifónu 3,5 m sme dosiahli na 6. metri. Tu sme neskôr pridali ďalší meter do hĺbky, aby sme vykopali studničku na odvod vody. Presakovanie vody v nej je však stále pomalé a pri väčšom zatopení nám ju piesok vždy zanesie a musíme ju znovu čistiť.
Rúcaním pieskových stien po zatopení sa úzka sonda v sifóne rozšírila na sienku, no o to viac kubíkov vody sa nabudúce do nej zmestilo. Vodu sme teda plánovali čerpať a najskôr sme odskúšali malé plastové čerpadlo na vŕtačku. To nám fungovalo len jednu akciu a maličké čerpadlo aj tak veľa vody nevyčerpalo. Čerpali sme do vykopanej studne vedľa kočíkovacej trasy, kde sa zmestil asi 1 m3 vody (výtlačná hadica má dĺžku 18 m). K sifónu som doniesol aj ručné membránové pákové čerpadlo s hadicou priemeru 38 mm, no prekonanie výtlačnej výšky 3,5 m bolo už na jeho aj naše sily. Tak som teda doniesol nové kovové čerpadlo na vŕtačku Wolfcraft s väčším výkonom (prietok 3 m3/h, výtlačná výška 4 m), no vieme si ním pomôcť len vtedy keď je málo vody, lebo čerpadlom reálne vyčerpáme na akcii asi 1 m3 vody.
Pretransportovaným pieskom sme už vyplnili skoro celú Alexovu chodbu, no ani to nás nezastavilo a pristúpili sme k rozšíreniu konca Sifónu Sahara na prechod kočíkom a transportovali sme po vyše roku znovu piesok cez 32 m dlhý Sifón Sahara a ja som sa vrátil k tréningom s fúrikom. Tak sa stalo, že teraz transportujeme piesok z konca jaskyne až na vzdialenosť 210 m! Koleso na fúriku som musel už druhý krát vymeniť za opravené s novými ložiskami od Romana Kormana.
Podarilo sa nám doplniť vozový park dvoch kočíkov o ďalšie tri kusy, ktoré nám upravil (zúžil) Roman a vyrobil na ne pevné košíky. Matúš Harvan nám zas doniesol terénne nafukovacie kolieska. Medzitým však prvý muzeálny kočík Prosiekverance doslúžil a je odstavený na náhradné diely.
V roku 2023 sme v Sifóne pod pieskovým hradom postúpili 5,8 m dopredu a dosiahli sme vykopanú vzdialenosť 10,4 m a hĺbku 4,5 m. Na doterajších celkovo 57 akciách bol priemerný postup 18 cm na akciu (v Sifóne Sahara bol postup 49 cm za akciu a prekonali sme ho za 65 akcií). Od siedmeho metra pokračuje sifón horizontálne zatiaľ nevedno pokiaľ. Prvýkrát sme pocítili prievan v sifóne 1.7.2023 z pukliny nahor na deviatom metri, hoci bola puklina vyplnená pieskom. O pol metra ďalej sme našli v strope druhú puklinu už bez sedimentov s výrazným prievanom. Z tejto neprieleznej pukliny zároveň neustále kvapká voda. Hlavná chodba sifónu však pokračuje aj za puklinou horizontálne ďalej a je celá vyplnená pieskom.
Na konci jaskyne nám v roku 2023 pomáhali: Martin Miškov (Speleoklub Drienka), Ján Mádzik (Speleoklub Šariš), Matej, Jakub, Ondrej a Stanislav Harvan (Speleo Turiec). Z domácich jaskyniarov najväčšie úsilie venovali sifónu Slávka a Juraj Szunyogovci. Spolu s nimi pracovali Janko Laco, Jana Sabolová, Iveta Demianová, Ľuboš Halička a Peter Sliačan.
Vzhľadom na dlhodobé zatápanie Sifónu pod pieskovým hradom sme znovu otvorili aj druhé pracovisko v paralelnej Chodbe objavov, kde máme suchý koniec s dvoma horizontálnymi prievanovými plazivkami a jedným komínikom nazvanými pracovne Paralelný svet, ktoré sú zároveň najvyššími miestami jaskyne. Tieto sme rozširovali vŕtaním. Založili sme aj Paralelný bufet, do ktorého cesta trvá o pol hodinu dlhšie ako do bufetu v Alexovej chodbe na hlavnej trase. Postup v pravej vápencovej plazivke bol 3 m. Ľavú dolomitickú plazivku sa zatiaľ podarilo len rozšíriť, aby sa v nej neskôr dalo pracovať aj na postupe. Prehĺbili sme aj plazivky v prístupovej Chodbe objavov. V roku 2023 sme v Paralelnom svete uskutočnili 6 akcií a na tomto najodľahlejšom mieste jaskyne zatiaľ pracovali len 3 ľudia (Slávka a Juraj Szunyogovci a Ján Laco).
Komín na začiatku Dračej chodby sa uzavrel zlepenými skalami a blatom nad hlavou. Vzhľadom na nebezpečné a nepríjemné podmienky (blato, voda) som tu sondovanie ukončil. Postup v komíne po 10 rozširovacích akciách a 69 vrtoch bol 8,5 m.
Mapovanie Prosieckej jaskyne
Hneď ako zmizla voda v Sifóne pod Pieskovým hradom 1. 7. 2023, tak sme ho zamerali aj s koncom Alexovej chodby v dĺžke 25 m. Dĺžka Prosieckej jaskyne tak dosiahla 4517 m. V lete sme domerali aj povrchový ťah v dĺžke 302 m od Aragonitového jazera po koniec jaskyne, ktorý je v malej dolinke v hĺbke 130 m.
Celkový počet akcií v Prosieckej jaskyni za rok 2023 bol 35 (+ 7, keď rátame aj účasť len jedného člena).
Ostatné lokality
V jaskyni J. nenájdenej pri Prosieckej doline urobili obhliadku archeológovia pod vedením Martina Furmana so Slávkou Szunyogovou dňa 23. 5. 2023. Našli už len jeden hlinený črep pred jaskyňou a v okolí malé kovové klince do podkovy a guľky z nábojov zrejme z aktivity poľovníkov. V jaskyni sme potom pokračovali v sondážnych prácach (Slávka Szunyogová, Juraj Szunyog, Ján Laco) hneď 27. 5. 2023. Ustanovili sme názov jaskyne Jaskyňa nad Rakytinou a vyčistili sme ju od sedimentov až na koniec jaskyne do vzdialenosti 7 m. Jaskyňa je zatiaľ zameraná a nakreslená v dĺžke 6 m, keď sme ešte neboli na jej konci. Celá má ešte o 3 m viac. V roku 2023 sme tu uskutočnili 4 akcie. Sklamaní z konca jaskyne, ktorá prechádza zrazu do myšacej dierky sme si cestou naspäť od jaskyne našli novú lokalitu na kopanie pracovne pomenovanej Náhradná jaskyňa.
V Jaskyni nad Ižipovcami sme uskutočnili jednu retro detskú akciu, ktorú podnietila Lenka Jánošíková. Aj po 12 rokoch od poslednej akcie tam máme stále funkčný fúrik, ktorým sme čistili Líščí vchod (vynesených 30 fúrikov).
Ľuboš Halička pokračoval v spolupráci so Speleoklubom Ďumbier pri činnosti v Jaskyni mŕtvych netopierov – kopanie v sifóne Eurotunel (2 akcie v stúpajúcej vetve) a pri zameriavaní komínov v Otočenej chodbe.
Jana Sabolová spolu s Martinom Miškovom (SK Drienka) pokračovali v kopaní Prepadliska 42 (Priepasť tri steny) na Dolnom vrchu, kde na 11 akciách vybrali takmer cely zával vo východnej časti a objavila sa štvrtá stena. V profile so všetkými stenami postúpili nižšie o 2 metre.
Iné aktivity
Na Speleomítingu sme sa prezentovali bufetom hlavne zásluhou Peťa Devečku a Ivety Demianovej. Miriam Devečková sa opäť podujala na moderovanie Speleomítingu.
Na Košickom maratóne reprezentovali náš klub v štafete Iveta Demianová, Miriam Devečková, Peter Devečka a Daniel Devečka. Jana Sabolová a Juraj Szunyog bežali polmaratón.
V roku 2023 sme uskutočnili 42 jaskyniarskych akcií. V Prosieckej jaskyni sme vykopali 8,8 m a zamerali 25 m vykopaných priestorov. Na konci roka dosiahla zameraná dĺžka jaskyne 4517 m. Denivelácia zostáva nezmenená: 121 m. Naviac sme zamerali Jaskyňu nad Rakytinou v dĺžke 6 m.